Fyodor Ivanovich
Tolbukhin

1894-1949


Fyodor Ivanovich Tolbukhin was Soviet military commander, Marshal of the Soviet Union (1944), the Hero of the Soviet Union (posthumously, 1965), the Hero of Bulgaria (posthumously, 1979), Knight of the Order of Victory. He was born in the village of Androniki, the Yaroslavl province. He was a son of a peasant. He was educated at St. Petersburg Commercial School (1912), the school of ensigns (1915). at the advanced training courses of the higher command staff (1927, 1930), at Frunze Military Academy (1934). Since 1911 he worked as a clerk, since 1912 as an accountant (St. Petersburg). He was a participant of the 1st World War, staff captain. In August 1918 he joined the Red Army, in staff positions. He participated in the suppression of the Kronstadt Uprising (1921) and military operations against Finnish detachments in Karelia (1921-22). After the war, he became a chief of staff of the division and corps, division commander. In 1938 he joined the CPSU(b). Since July 1938 he was the Chief of Staff of the Transcaucasian Military District. At the beginning of the Great Patriotic War, he held the positions of the front’s chief of staff, from July 1942 – the commander of the 57th, from February 1943 – 68th armies. From March 1943 he commanded the Southern, from October 1943 – the 4th Ukrainian, from May 1944 to June 1945 – the 3rd Ukrainian fronts. He led the troops in the Battle of Stalingrad, on the Don, in the Donbass, participated in the liberation of Yugoslavia, Romania, Hungary. Since September 1944 he was the Chairman of the Allied Control Commission in Bulgaria. From July 1945 to January 1947 he was the Commander-in-chief of the Southern Group of Troops. Since 1946 he was the Deputy of the Supreme Soviet of the USSR. Since January 1947 he was the Commander of the Transcaucasian Military District.

Address: Moscow, Samotechny Boulevard